Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221/2009

Ce posibilitati juridice mai au fostii detinuti politici cu procese in curs de desfasurare, in urma pronuntarii deciziei nr. 12/2011 a Inaltei Curtii care stabileşte că, urmare a deciziilor Curţii Constituţionale nr.1358/2010 şi nr.1360/2010, dispoziţiile art.5 alin. 1 lit. a teza I din Legea nr.221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsuri administrative asimilate acestora şi-au încetat efectele şi nu mai pot constitui temei juridic pentru cauzele nesoluţionate definitiv la data publicării deciziilor instanţei de contencios constituţional în Monitorul Oficial.

Actiune la CEDO. Cititi aici :

[ link extern ]
In ceea ce priveste viitoare aplicatii CEDO:

Ca urmare a constatării de catre Curtea Constitutionala a neconstitutionalitatii anumitor prevederi din Legea 221 - ma refer la ambele decizii, cred ca se pot identifica trei ipostaze referitoare la soluționarea cererilor pe baza Legii 221/2009:

a. Situația în care cererea a fost soluționată în fond prin acordarea unor despăgubiri, fără limitare de cuantum, dar hotărârea a fost modificată în apel sau recurs, datorită modificărilor legislative intervenite sau a admisibilității deciziilor de neconstituționalitate.

b. Situația în care petentul s-a adresat instanțelor înainte de modificările legislative, dar procesul în sine a debutat după aceste schimbări.

c. Situația în care petentul a introdus cererea după modificările legislative intervenite și după admiterea excepțiilor de neconstituționalitate.

Avand in vedere principiul sperantei legitime, repetitiv enuntat de CEDO, prin raportare la acesta, consider ca aveti sanse la CEDO daca va aflati in situațiile arătate la punctele a și b.

Totusi, va rog sa ma intelegeti, in cazurile privind Legea 221, CEDO nu are o jurisprudenta bine-definita, de altfel, personal consider ca Decizia Curtii Constitutionale in privinta anularii despagubirilor morale a fost motivata pe hotarari CEDO rau-interpretate de catre CCR, CEDO hotarand intr-un context diferit!

Tot in ceea ce priveste CEDO, opinia mea - parere personala - este ca, in anumite cazuri - care sunt necesar a fi analizate individual - nu mai este nevoie epuizarea cailor de atac, acestea nefiind utile! vezi precedente de genul AKSOY vs. Turcia, para 53.

In ceea ce priveste dreptul intern....am incercat, de curand chiar, intr-un dosar f. important, sa convingem Instanta de necesitatea interpretarii legilor in mod flexibil, aplicand prin analogie tezele CEDO ale instrumentului viu, la despagubirile datorate prin art. 504 Cod procedura penala, dar nu s-a putut.

Cu stima.
andreigrigoriu, moderator
Multumesc pentru raspus.
Ma aflu in situatia de la lit.a.,(tribunal acordat despagubiri, curte de apel - modificare hotarare-nicio despagubire si in momentul de fata - recurs la Inalta Curte , termen martie 2012).
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun avocat dornic sa ma ajute cu cazul meu referitor la legea 221/2009 pe baza de percentage . Adica dumnealui ori dumneaei sa -si deduca partea care I se cuvine in momentul cind mi se aproba compensatia??? Adresa mea de e- mail este: beatriceionescu1@yahoo.com. Eu locuiesc la Sydney ,Australia
BeatriceIonescu, utilizator